Průkaz energetické náročnosti

Průkaz energetické náročnosti budovy je velmi často mezi laickou veřejností zaměňován s energetickým štítkem. Přesto, že mají oba dokumenty zdánlivě podobný grafický výstup, jedná se o zcela odlišné dokumenty a nelze je zaměňovat. Dokument, který je nutný od 1.1. 2013 ke stavebnímu řízení, k prodeji nemovitosti a k pronájmu se nazývá průkaz energetické náročnosti budovy.

Energetický štítek:
hodnotí budovu s ohledem na její tepelně technické vlastnosti, které jsou definovány pomocí průměrného součinitele prostupu tepla. Jedná se tedy jen o zhodnocení budovy z hlediska prostupu tepla obálkou budovy. Zákonem ani jiným předpisem není určeno, kdo může energetický štítek vypracovávat a proto jej může vypracovat každý, kdo zvládne metodiku výpočtu. V praxi je štítek užíván jako příloha k průkazu energetické náročnosti budovy.

Průkaz energetické náročnosti budovy:
hodnotí budovu s ohledem na spotřebu energie. Energetický průkaz obsahuje informace o energetické náročnosti budovy vypočtené podle metody stanovené prováděcím právním předpisem. Energetická náročnost budovy se stanovuje výpočtem celkové roční dodané energie v GJ potřebné na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení při jejím standardním užívání. Zároveň od 1. 1. 2013 obsahuje nový vzor energetického průkazu i vyjádření hodnot pro obálku budovy, neboli energetický štítek.

Průkaz energetické náročnosti budov je dle zákona 318/2012 Sb. Potřeba dokladovat při:
• výstavbě nových budov
• při větších změnách (rekonstrukci) dokončených budov, týkajícíh se více než 25 procent celkové plochy obálky budovy
• při prodeji nebo nájmu budov nebo jejich ucelených částí Průkaz ENB je zapotřebí k vyřízení stavebního povolení nebo ohlášení stavby a podpoří hodnotu nemovitosti při prodeji nebo pronájmu.

Jedna perlička na závěr:
Všechny nové budovy, které budou užívané a vlastněné orgány veřejné správy, by navíc měly mít od 1. 1. 2018 téměř nulovou spotřebu energie na vytápění. Jde o to, aby šla veřejná správa příkladem.
V případě výstavby nové budovy po 1.1.2020 bude víceméně každý stavebník povinen dodržet požadavky na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou při podání žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby.

 


Stará se o Vás

 
+420 603 186 727

E-mailový zpravodaj

Slevy, akce, novinky? Buďte první kdo o nich ví. Zadejte svůj e-mail a nenechte si je ujít.


Zadejte svůj e-mail a získejte výhody

Speciální přání


captcha image

Nejprodávanější zboží

  • Ursa PureOne DF 39  

    Ursa PureOne DF 39

    Produkt vyráběný technologií Pureone. Bílá minerální izolace, která je čistá, kompaktní, nedráždivá, bez obsahu formaldehydů a šetrná k životnímu prostředí. To vše při zachování bezkonkurenční objemové hmotnosti 15kg/m3.  

    Cena: 
    1 089,00 Kč / m3
  • Isover DOMO PLUS  

    Isover DOMO PLUS

    λD=0,038 W/m.K Role Isover DOMO PLUS jsou vhodné pro jakékoli tepelné, zvukové, nezatížené izolace pro zabudování do konstrukcí zavěšených pohledů, zateplení podkroví, k izolaci dutin (zvýšení protihlukové izolace), i na nepochůzí stropní a střešní konstrukce.

    Cena: 
    1 282,60 Kč / m3
  • Ursa PureOne SF 34  

    Ursa PureOne SF 34

    λD= 0,034 (W/m·K) URSA SF 34 je nekašírovaná minerální izolace ze skelné vlny s pomocnými ryskami na horní straně pro přířez. Je dodávaná ve formě rolí. Je určená především do rámových konstrukcí, tj. šikmých střech a obvodových plášťů dřevostaveb.

    Cena: 
    2 057,00 Kč / m3
  • Ursa Pureone DF 39 tl. 100mm  

    Ursa Pureone DF 39 tl. 100mm

    Cena: 
    1 089,00 Kč / m3
  • Ursa Pureone DF 39 tl. 40mm  

    Ursa Pureone DF 39 tl. 40mm

    Cena: 
    1 089,00 Kč / m3