Správná tloušťka izolace šikmé střechy není jen o zákonné normě
Pokud chceme, aby měla izolace podkroví smyl, musíme dbát na správnou tloušťku izolace. Tu stanovuje dokonce zákonná norma. Pozor, ta se v roce 2016 zpřísnila.
Na tloušťce izolace se nesmí šetřit. Mnoho zadavatelů stavby, ať již novostavby či rekonstrukce, se bojí právě nákladů na pořízení izolace, a právě na ní se snaží šetřit. Je to však chybný pohled na náklady, protože u vestavby podkroví to představuje pouhých 5 % celkových nákladů. Návratnost je přitom rovněž velice rychlá a mluvíme v řádu o několika málo letech, třech nebo pěti. Nejde tedy o žádná desetiletí.
Staré zateplení bývá nefunkční
Výška krokví se u českých staveb pohybuje mezi 14 a 18 cm. Pokud máte izolaci jenom mezi krokvemi, již dávno neodpovídá platným normám. Nejde však samozřejmě jenom o normy. Tato izolace není ani účinnou. Je nejenže tenká, ale postrádá i podkrokevní část z interiérové strany, která zabraňuje vzniku tepelných mostů a výrazně zvyšuje účinek izolace. Často též starým konstrukcím chybí správná skladba střešního pláště.
Jaká je správná tloušťka izolace?
Do roku 2015 (včetně) platila norma na tloušťku tepelné izolace 26 cm. Nová legislativa platná od roku 2016 zvedla tuto tloušťku u šikmé střechy na 30 cm. Odborníci vědí, že jde o parametr přibližný, protože o přesné tloušťce materiálu rozhoduje součinitel tepelné vodivosti λ, který udává každý výrobce tepelněizolačního materiálu. Ten zohledňuje i ČSN. λ udává, jak ten který materiál vede teplo. Čím nižší je hodnota λ, tím je izolace kvalitnější, méně propouští teplo a izolace střechy může být tenčí.
Řada zadavatelů stavby hledá řešení, jak zmenšit objem prostoru, který nám z podkroví ubere izolace. Někdy jsme k menšímu prostoru pro izolaci donuceni i z různých konstrukčních hledisek (zejména u rekonstrukcí). Řešením je právě použití materiálu s nižším parametrem λ. Případně situaci vyřešit nadkrokevní izolací, či kombinací nadkrokevní a mezikrokevní izolace.