Víte, kdy je vhodné pro zateplení použít kontaktní fasádu?
Zateplování fasád je dnes velice žádané. Často však chybujeme při volbě formy zateplení. Volit můžeme kontaktní zateplení fasády, nebo provětrávané. Pojďte se podívat, kdy je vhodná zateplená kontaktní fasáda.
Kontaktní zateplení fasád se používá nejčastěji
Jde o oblíbený způsob zateplení fasády hned z několika důvodů. Díky své jednoduchosti se jedná o zateplení poměrně levné. Nevyžaduje žádnou speciální konstrukci pro zateplení. Zatepluje se obvykle polystyrenem. Výhodou je, že se tloušťka původní zdi kontaktním zateplením změní jen o několik centimetrů. Na kontaktní zateplení pak již stačí vhodným způsobem nanést omítku.
Hodí se však kontaktní zateplení skutečně všude?
Nehodí, a právě v tomto zadavatelé staveb a rekonstrukcí nejvíce chybují. Kontaktní zateplení je zcela nevhodné na mokré stavby. Tedy zejména na straší budovy, které mají vlhké zdivo a chybějící izolaci základů. Ta nemusela být provedena nikdy, nebo časem přestala sloužit. Kontaktní izolace se proto hodí obvykle pouze pro zděné novostavby, u kterých jsou suché zdi (tedy již i dobře proschlé po stavbě), a u nichž se též předpokládá dobrá izolace.
Na kontaktní zateplení musí být stavba připravena
Kontaktní fasáda se může tedy pokládat pouze na zcela suchý povrch. Ten musí být rovněž rovný a čistý. Mezi lepenou kontaktní fasádou a zdivem nesmí být žádná mezera. Jinak v tomto prostoru kondenzuje voda a vysrážená vlhkost bývá příčinou vlhnutí stavby, vzniku plísní i degradace materiálů.
Co když chceme kontaktní fasádu i na starší objekt?
Důležité je zvážit, jestli není odvětrávaná fasáda přece jen schůdnějším řešením. U kontaktní izolace nemůže zeď dýchat a vlhkost se pak tlačí směrem dovnitř stavby. Porušit se může statika budovy, uvnitř stavby vznikají plísně, na dřevěných částech se může objevit houba.
Jestliže zadavatel zateplení starší stavby trvá na kontaktní izolaci fasády, je nezbytné nejdřív stavbu sanovat. To znamená, že ji musíme odizolovat. Pokud má průběžně vedené zdivo, je tedy obvykle cihlové, je možné stavbu podřezat některou z používaných metod a do spár narazit nerezové plechy, jež stavu odizolují. Pokud zdivo průběžné není, třeba u smíšeného či kamenného zdiva, používá se obvykle chemická injektáž.
V obou výše uvedených případech se následně, ještě před aplikací kontaktního zateplení fasády, musí zdivo nechat dokonale vyschnout. Pak je nutné styčnou plochu vyrovnat, vyčistit a nechat opět vyschnou. Až následně lze aplikovat kontaktní zateplení. To se pak obvykle finálně omítne.